Briga o mentalnom zdravlju
Briga o mentalnom zdravlju
- Pričamo o vitaminima, Pričamo o zdravlju
- aquilia
- 30. kolovoza 2020.
Uz brigu o fizičkom izgledu i kondiciji ne smijemo zaboraviti na naše psihičko zdravlje. Pandemija, potres i poplava u psihologiji se nazivaju kataklizmičkim stresorima, odnosno velikim životnim situacijama koje postaju okidači stresa. U takvim je okolnostima važno uzeti vremena za sebe i svoje misli. Postoji bezbroj načina na koje možemo smiriti prekomjerno razmišljanje kojem često postajemo skloni u nesigurnim situacijama, a naše vam prijedloge donosimo u ovom blogu.
Mindfulness tehnike
Mindfulness je relativno nova znanstveno utemeljena tehnika koja za cilj ima osvijestiti sve što se događa oko nas u određenom trenutku. Tijekom meditacije dubokim se disanjem vraća pozornost na sadašnjost umjesto da nam misli ispuni briga o prošlosti i planovi za budućnost. Ove se meditacije osobito preporučuju osobama koje se susreću s problemima kao što su anksioznost, depresija, nesanica i napadaji panike. Kako biste se počeli baviti mindfulnessom ne morate potrošiti ni novčića. Na internetu je dostupan veliki broj potpuno besplatnih aplikacija koje objašnjavaju kako početi meditirati korak po korak kako biste svaki dan mogli barem 10 minuta posvetiti svom psihičkom zdravlju.
Dnevnik zahvalnosti
Nije rijetkost da u teškim životnim situacijama dopustimo da nam problemi potpuno obuzmu misli te pritom zaboravimo na sve pozitivne dijelove našeg života. Kako bismo i u stresnim periodima uspjeli zadržati naglasak na svim onim aspektima života koji nam donose radost, mnogi psiholozi predlažu vođenje dnevnika zahvalnosti. Naime, svakodnevno zapisivanje malih stvari koje nas usrećuju i na kojima smo zahvalni pomaže nam skrenuti pozornost s nepovoljnih uvjeta u kojima se nalazimo na sve prekrasne elemente koje često uzimamo zdravo za gotovo.
Razgovor
Koliko god banalno zvučalo, razgovor je jedan od temelja zdrave psihe koji je zastupljen u svim oblicima psihoterapije. Taj razgovor ne mora nužno biti s terapeutom, ponekad je dovoljno samo verbalizirati svoje strahove i misli bliskoj osobi koja nas je voljna saslušati. Nikako ne smijemo umanjiti važnost kvalitetne konverzacije jer ona može znatno promijeniti naš pogled na svijet, a samim time i kvalitetu života.
Tekst napisala: Sara Terzić